Łukasz Czeszumski to przede wszystkim reporter i podróżnik, ale jak się okazuje - także pasjonat historii szesnastego wieku. Organizował ekspedycje w Ameryce Południowej, a znany jest głównie z serii reportaży o wojnie w Afganistanie oraz walce z kokainowymi handlarzami w Ameryce. Na polskim rynku wydawniczym do tej pory ukazały się trzy jego książki i związane były głównie ze współczesnymi tematami. Tym bardziej zaskakujący może być fakt, że najnowsza powieść autora Krew Wojowników: Uciekinier, osadzona jest prawie pięćset lat wcześniej.
Jest to historia młodego rycerza, Jarosława Burzyńskiego, którego rodzina popada w konflikt z bogatymi magnatami. Niestety zasłużeni w walce ojczyźnie ludzie, pod wpływem intryg tracą stan szlachecki i swoją siedzibę rodową. Jednego im nie mogą tylko odebrać - honoru. Stają w obronie swojej własności i giną jak na prawdziwych wojowników przystało. Z życiem uchodzi tylko Jarosław, który w tym czasie przebywał na studiach w Cesarstwie Niemieckim. Jako syn honorowego człowieka i wyszkolony rycerz biorący udział w bitwach, postanawia walczyć o swoje. Dokonuje zemsty na ciemiężycielach swojej rodziny. Niestety przypadek sprawia, że zostaje pochwycony i skazany na śmierć.
Przed wykonaniem wyroku ratuje go przyjaciel rodziny, ale nie może on wrócić na swoje ziemie. Staje się bezdomnym rycerzem, który podróżuje po świecie. Jego cały majątek to koń, miecz i zbroja. Wędruje od krainy do krainy poszukując miejsca, gdzie może się zaciągnąć na wojnę. Podróżuje przez Karpaty gdzie spotyka i szkoli najemników napadających na przejezdnych kupców. Następnie trafia zamku Nebum, gdzie musi zmierzyć się czarną magią i światem demonów. Ostatecznie trafia do księstwa Nebum, gdzie opowiada się po jednej ze stron religijnej wojny.
Historia Jarosława to pasmo wielkich przygód, choć sam początek, będący wprowadzeniem do całej historii, rozwija się bardzo powoli. Z każdą jednak stroną jest coraz ciekawiej. Autor wie jak zaangażować czytelnika. Serwuje świetne połączenie książki historycznej i przygodowej osadzonej w mrocznych i groźnych czasach odchodzącego średniowiecza. Tłem tej opowieści jest zaś Korona Polska, ale i spora cześć Europy szargana przez wojny religijne, konflikty narodowościowe, ale także wewnętrzne. Czeszumski ukazuje różnych władców tego świata. Jedni okrutni, a inni unikający wojny jak ognia. Całość zaś charakteryzuje realizm, zachowanie ciągłości historii mimo, że rozciągnięta jest ona w czasie i przestrzeni, ale też intrygujący i ciekawi bohaterowie, z którymi czytelnik bardzo łatwo może się zżyć.
Historia ukazana przez autora jest nietuzinkowa i ciekawa, przesycona mrokiem i niepewnością. Charakteryzuje się epickim rozmachem, a pochłania się ją w dobre kilka godzin. Najważniejsze jednak, że Czeszumski wyłamuje się z utartych schematów. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z pewną świeżością, jeżeli chodzi o polską powieść historyczną. To się naprawdę rewelacyjnie czyta, mimo że autor nie stylizuje języka. Oby jak najszybciej ukazał się drugi tom przygód Jarosława, który docelowo ma trafić aż do Nowego Świata. Polecam.
--Tomasz Drabik
Autor: Łukasz Czeszumski
Wydawnictwo: CL Media
Gatunek: Powieść historyczna
Data wydania: 24 listopada 2016
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
Rewelacyjna książka. Już dawno tak świetnej powieści historycznej nie czytałem. Polecam.
OdpowiedzGeneralnie to zbyt dużo tego typu powieści nie ma na naszym rynku. Ale spośród tych co się ukazały, Uciekinier naprawdę się wyróżnia.