Istnieje wiele książek, wokół których zwyczajnie nie można przejść obojętnie. Jedną z nich jest Legion Elżbiety Cherezińskiej. Autorka znana głównie z powieści historycznych rozgrywających się w czasach średniowiecznych, tym razem zabiera czytelników do czasów II Wojny Światowej, aby wraz z żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych walczyć z niemieckim i sowieckim okupantem.
NSZ była to konspiracyjna organizacja wojskowa, która powstała z połączenia Związku Jaszczurczego i części Narodowej Organizacji Wojskowej, która nie weszła w szeregi Armii Krajowej, oraz wielu pomniejszych narodowych organizacji. Walczyli z Niemcami i Sowietami, ale także likwidowali zdrajców i konfidentów oraz chronili ludność cywilną przed okupantem. Oczywiście autorka nie opisuje działalności całej organizacji, gdyż zrobić to w jednej książce byłoby rzeczą niemożliwą. Skupia się zaś na kilku najważniejszych oddziałach, dowódcach i kluczowych wydarzeniach.
Powieść ta w zasadzie napisana jest na podstawie prawdziwych wydarzeń, choć jak sama autorka twierdzi niektóre postacie czy zdarzenia wymyślone zostały na potrzeby wartkiej akcji. Nie zmienia to jednak faktu, że większość postaci ukazanych w książce istniała naprawdę i w ogromnym stopniu zasłużyła się dla ojczyzny. Wśród najważniejszych postaci należy wymienić cichociemnego Leonarda Zub-Zdanowicza, Władysława Marcinkowskiego - ps. Jaxa, Henryka Figuro-Podhorskiego - ps. Step oraz Władysława Kołacińskiego ps. Żbik. Poza nimi autorka wprowadza wiele innych postaci, tych prawdziwych i tych fikcyjnych . Pod tym kątem rozmach tej książki jest ogromny.
Akcja powieści rozpoczyna się 30 sierpnia 1939 roku. Poznajemy głównych bohaterów i wraz z nimi podążamy wojennym szlakiem. Od powołania Związku Jaszczurczego i Narodowej Organizacji Wojskowej, przez połączenie ich w Narodowe Siły Zbrojne, utworzenie Legii Nadwiślańskiej i ostatecznie powstanie Brygady Świętokrzyskiej, która wycofała się przed nacierającą Armią Czerwoną do Czech, wyzwalając obóz koncentracyjny w Holiszowie. Liczyli na połączenie z armią gen. Andersa i powrót do Polski w celu wyzwolenia jej z pod sowieckiej okupacji. Niestety została zdemobilizowana i przekształcona w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec.
Elżbieta Cherezińska opisując historię żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej stworzyła wręcz epickie dzieło, które zachwyca wieloma elementami. Jest to gotowa historia na świetny serial o ludziach którzy dla ojczyzny poświęcili wszystko, ale dzięki temu udowodnili że państwo polskie istniało nadal. Nie dali się oszukać sowieckiej propagandzie. Dla nich Stalin i ZSRS byli największymi wrogami. Nie byli sojusznikami, jak dla Aliantów, czy sojusznikami naszych sojuszników jak dla AK. Byli największym wrogiem, którego należało wytępić, wraz za we wszelkimi poplecznikami w postaci AL i wszelkiej maści komunistycznych organizacji.
Niestety sowiecka propaganda przypięła im łatkę faszystów i bandytów, którzy powinni zostać wytępieni. Za wszelką cenę próbowano wymazać ich istnienie. Dzięki temu nazwani zostali Żołnierzami Wyklętymi, którym dopiero teraz organizuje się godne pochówki, bo wcześniej kończyli z kulą w głowie w masowym grobie lub rowie. Dzięki takim książkom jak Legion Elżbiety Cherezińskiej w ludzkiej świadomości wracają na należyte miejsce, zasłużonych bohaterów dla których takie wartości ja Bóg, Honor, Ojczyzna były najważniejsze.
Fascynująca, emocjonująca powieść, która zachwyca swoim realizmem historycznym. Napisana z pazurem, opowieść o bohaterach, którzy bohaterami nie chcieli być. Żywiołowa i dynamiczna historia, która miała być wymazana i zapomniana, ale ze dwojoną siłą powraca, aby odcisnąć swoje piętno i stać się symbolem zwycięstwa, a nie martyrologii. Polecam.
--Tomasz Drabik
Legion
Autor: Elżbieta Cherezińska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: Powieść historyczna
Data wydania: 26 czerwca 2013
ZOBACZ TAKŻE RECENZJE INNYCH POWIEŚCI CHEREZIŃSKIEJ:
KORONA ŚNIEGU I KRWI
NIEWIDZIALNA KORONA
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
Coraz bardziej się do Cherezińskiej przekonuję ostatnio. Harda podobała mi się znacznie bardzież niż Korony. Ale to właśnie Legion brzmi ciekawie, nie mialem neistety okazji wcześniej czytać. Ale daję się namówić.
OdpowiedzKupiłem we wrześniu i na pewno przeczytam. Bardzo jestem ciekawy tej Cherezińskiej, bo juz kilka osób mi pisało, że jest warta poznania. Zobaczymy. :)
Odpowiedz