Któż z nas po seansie filmowym nie próbuje analizować tego, co zobaczył na ekranie? Czasami tylko zastanawiamy się nad postępowaniem głównych bohaterów, a często rozważamy własne decyzje przez pryzmat bohaterów. Wiele filmów pozwala także na szerszą analizę, choć - z drugiej strony - jest całe mnóstwo takich produkcji, z których żadnych wniosków wyciągnąć nie można i zwyczajnie przechodzi się obok nich obojętnie. Mimo wszystko film będąc rodzajem sztuki powinien nieść ze sobą jakąś wartość. Niestety w dzisiejszych czasach, w natłoku wątpliwej jakości produkcji, ciężko jest wybrać coś godnego uwagi. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiają się książki, które wprowadzają dyskusję na temat szeroko pojętego kina.
Jedną z takich pozycji jest W życiu jak w kinie, czyli filmy na kozetce u Kasi, autorstwa Katarzyny Miller. Psycholożka i psychoterapeutka z ponad trzydziestoletnią praktyką terapeutyczną w zakresie terapii indywidualnej, małżeńskiej i grupowej, pozwala czytelnikom zajrzeć, za ukryte drzwi do świata magii kina. Jak przystało na psychologa, większość filmów oczywiście oceniana jest przez pryzmat ówczesnych problemów świata, a w przypadku filmowych postaci, autorka odnajduje dylematy zwykłych ludzi.
Nie jest to rzecz jasna kompendium na temat kina. Autorka przedstawia nam osobiste przemyślenia na temat kondycji światowego kina w ostatnich latach, oceniając je także przez pryzmat własnej dziedziny zainteresowań, która pozornie z filmem ma niewiele wspólnego. Całość przedstawiona jest w formie rozmowy dwóch kobiet. Momentami emocjonującej, czasem z humorem, a niekiedy w sposób bardzo żywy i z pazurem.
W tej dyskusji pojawia się dziesiątki postaci wykreowanych przez największych mistrzów kina. Każdy rozdział skupia się wokół jednego zagadnienia lub bohatera. I tak dostajemy postaci z filmów Pedro Almodovara, czy dyskusję na temat trudnych relacji w rodzinie, na przykładzie filmu Musimy Porozmawiać o Kevinie. Film Ona służy autorce i jej rozmówczyni do zastanowienia się nad dziwną relacją bohatera z programem komputerowym. Oczywiście jest to tylko ułamek tego, co Katarzyna Miller nam zaprezentowała, zgrabnie podsumowując każdy rozdział i serwując nam kilka różnego rodzaju pozycji, które warto zobaczyć.
Nie ukrywam, że z perspektywy okładki nie jest to pozycja, po którą zaraz chciałby sięgnąć miłośnik filmu, zresztą... psychoterapeutka i kino? Niemniej trzeba postawić sprawę jasno - to nie jest typowa książka o filmach, a autorka nie aspiruje do miana znawcy kinematografii. Znajdziemy tu jednak szczegółową analizę ukazującą zderzenie filmowego świata z rzeczywistym, próbę spojrzenia na znanych bohaterów w nowy sposób.
Autor: Katarzyna Miller
Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 18 listopada 2015
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
PODAJ DALEJ →