Paweł Wieczorkiewicz to wybitny sowietolog i znawca historii XX wieku. Autor wielu publikacji z zakresu historii Polski i ZSRS ukazywanych przez pryzmat wojskowości i służb specjalnych. Najbardziej znane to Stalin i generalicja sowiecka w latach 1937 - 1941 czy Sprawa Tuchaczewskiego. Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej na rzecz upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski.
Niedawno na naszym rynku wydawniczym, nakładem wydawnictwa Zyski S-ka ukazało się kolejne nowe wydanie jego publikacji Łańcuch Śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937 - 1939, w której autor bardzo szczegółowo i wręcz w drobiazgowy sposób rozpatruje różne aspekty stalinowskiej polityki personalnej w Armii Czerwonej. Przedstawia genezę, przebieg jak i skutki czystki jakiej dokonał Generalissimus, a która całkowicie odmieniła jej oblicze i podporządkowała wojsko właśnie jemu.
Lektura Łańcucha Śmierci nie jest łatwa. Przerażać może jej skala. Autor ewidentnie zagłębia się w każdy szczegół. Każda informacja, każdy fakt zostaje rozłożona na czynniki pierwsze i przeanalizowana z każdej możliwej strony. Ukazuje wydarzenia przez pryzmat najwybitniejszych jednostek, ale także zbiorowego doświadczenia oficerów. Stara się ukazać losy wielu dowódców od momentu zajęcia stanowiska w armii, poprzez aresztowanie, brutalne śledztwo, łagry i śmierć. W okresie ponad roku usunięto z Armii Czerwonej ponad trzydziestu pięciu tysięcy oficerów. Skala represji była wręcz niewyobrażalna. Co najciekawsze to fakt, że represje te nie podyktowane były faktami, a przypadkiem, co dodatkowo miało zastraszyć tych, co ocaleli. Wśród ofiar terroru znaleźli się potencjalni terroryści, trockiści, zgryźliwi malkontenci, osoby winne zaniedbań służbowych czy pospolici malwersanci. Jednak stanowili oni dosłownie odsetek, a w większości przypadków ofiarami byli niewinni oficerowie.
Okres reperkusji rozpoczął się od głośnego procesu marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Tego, który dowodził Armią Czerwoną w wojnie polsko-bolszewickiej i który został pokonany przez marszałka Piłsudskiego na przedpolach Warszawy. Oskarżony został o zdradę stanu. Proces zakończył się wyrokiem skazującym i egzekucją. Wraz z Tuchaczewskim w ławie oskarżonych zasiadło siedmiu wysokich rangą sowieckich oficerów. Wszyscy skończyli w ten sam sposób. Proces i skala tych reperkusji rozpoczęła się od tego, że w gronie najbliższych współpracowników Stalina dominował pogląd, że całe dowództwo sił zbrojnych jest podejrzane politycznie ponieważ składa się z nominatów Trockiego. W wielu przypadkach czystki spowodowane były intrygami współpracowników Stalina, którzy chcieli wyeliminować politycznych przeciwników i zdolniejszych od siebie współpracowników.
Łańcuch Śmierci to publikacja jedyna w swoim rodzaju, przeznaczona głównie dla historyków, choć sądzę, że każdy czytelnik, który choć trochę interesuje się historią i wydarzeniami XX wieku znajdzie w niej coś dla siebie. Przerażać może trochę wielkość tej publikacji, choć paradoksalnie czyta się ją szybko, a autor nie zalewa nas mnóstwem faktów i dat. Wydarzenia ukazywane są w sposób bardzo przystępny, otwarty i jasny. Zauważyć można wręcz pasję autora, którego celem jest pokazanie prawdy o tamtych wydarzeniach. Polecam.
--Tomasz Drabik
Łańcuch Śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937 - 1939
Autor: Paweł Wieczorkiewicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: Literatura faktu
Data wydania: 29 października 2016
Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
PODAJ DALEJ →