Joanna Jax powraca z trzecim tomem monumentalnej sagi o losach przyrodnich braci Juliana Chełmickiego i Emila Levina. Autorka znana przede wszystkim z rewelacyjnej historii o Rodzinie von Becków tworzy nową historię, której tłem jest Europa w okresie II wojny światowej. Całość zaś ukazała się nakładem wydawnictwa Videograf.
Kolejne lata wojny wielu ludzi pozbawiają nadziei na jej szybkie zakończenie. Najgorszy jest fakt, że każdy kolejny dzień przynosi ogromne żniwo w postaci wielu ofiar, nie tylko wśród żołnierzy, ale także pośród ludności cywilnej. Ludzie spotykają się z niewyobrażalnym okrucieństwem, życie przestaje mieć jakąkolwiek wartość, a pojęcie człowieczeństwa przestaje w ogóle istnieć. Bohaterowie tracą ze sobą kontakt, a ich przeżycia są coraz bardziej traumatyczne. Niestety wojna również na nich odcisnęła swoje głębokie piętno.
Bohaterami nowej powieści Jax targają różnorodne emocje. Najważniejsza i najmocniej zarysowana jest tu tytułowa tęsknota. Bliscy sobie ludzie rozdzieleni w wyniku wojny, starają się jakoś przetrwać w tym wręcz apokaliptycznym świecie. Ogromną rolę, podobnie jak w tomach poprzednich, odgrywa tu również miłość, która w pewnym stopniu jest lekarstwem na trudy życia codziennego. Wydawać by się mogło że w takich czasach człowiek inaczej postrzega miłość. W pewnych sytuacjach tak, choć namiętności, które targają bohaterami czasami sprawiają, że w tym piekle wojny rozgrywają się normalne miłosne dramaty. Zdrady i rozstania są na porządku dziennym. Protagoniści starają się jednak budować swoje szczęście wbrew wszelkim przeciwnościom.
Powieść ukazana jest głównie oczami Rosjanina – Igora Łyszkina, Niemca – Waltera von Lossowa oraz Polaka – Juliana Chełmickiego. Poznajemy wydarzenia z różnych frontów wojennych oraz tutejsze tragedie i dramaty. Tu również zostaje zarysowana tęsknota: za rodziną, krajem i spokojem. Bohaterowie nienawidzą wojny, lecz siła wyższa zmusza ich do udziału w niej i opowiedzeniu się po jednej ze stron konfliktu. W tej sytuacji starają się jedynie ocalić resztki człowieczeństwa wewnątrz siebie. Niestety dla wielu jest już za późno.
Rzeka Tęsknoty prezentuje dalsze losy bohaterów, których poznaliśmy w poprzednich odsłonach. Tym razem autorka opowiada o nostalgii ludzi, których los rzucił w odległe regiony kontynentu. Miłość i przyjaźń kontrastuje z nienawiścią i egoizmem. Całość zaś przeplatana jest ludzkimi tragediami na tle wojennej zawieruchy. Po raz kolejny Joanna Jax porusza i zmusza do refleksji.
--Tomasz Drabik
Zemsta i Przebaczenie. Rzeka Tęsknoty
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf
Gatunek: powieść obyczajowa
Data wydania: 24 maja 2017
Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
Po przeczytaniu powyższej recenzji dochodzę do wniosku, że powieść w bardzo naturalny i ludzki sposób opowiada i ukazuję wojnę. Jak najbardziej zostałam zachęcona, gdyż nie są mi podobne tematy obce.
Odpowiedz