Żołnierze Wyklęci zwani też Żołnierzami Drugiej Konspiracji, to ludzie, którzy po zakończeniu II wojny światowej i rozpoczęciu okupacji przez sowietów nie zaprzestali walki. Walczyli do śmierci, osamotnieni w swojej krucjacie przeciw narzuconej przez Stalina władzy ludowej. Wyklęci przez komunistyczny system i nazywani bandytami, faszystami i kolaborantami, ścigani przez UB, NKWD, MO i KBW. Traktowani z najwyższą pogardą, katowani, z zimną krwią mordowani i zakopywani w bezimiennych ubeckich dołach.
Po wielu latach zapomnienia wreszcie historia zaczyna się o nich upominać. Z bandytów stali się bohaterami, którzy swoje życie poświęcili dla Boga, Honoru i Ojczyzny. Powstaje coraz więcej publikacji, filmów dokumentalnych, a nawet filmów fabularnych opisujących ich tragiczną historię. Jedną z takich publikacji jest książka Przemysława Słowińskiego Żołnierze Wyklęci. Sześciu z Tysięcy, w której autor przedstawia sylwetki sześciu najbardziej zasłużonych Żołnierzy Niezłomnych.
Autor swoją publikację rozpoczyna od krótkiego przedstawienia historii Żołnierzy Wyklętych. Pokazuje mechanizmy działania wkraczającej Armii Czerwonej. Losy żołnierzy AK, którzy w ramach operacji Burza wspierali sowietów w walce z wycofującymi się jednostkami Wehrmachtu, a potem przez tych sojuszników zostali rozbrojeni, aresztowani i w wielu przypadkach mordowani. Nic więc dziwnego, że spora grupa żołnierzy nie poddała się propagandzie i postanowiła czynnie przeciwstawić się wkraczającemu kolejnemu okupantowi i ich poplecznikom w Polsce. Zapłacili za to najwyższą cenę, ale zachowali swój honor.
Wśród ukazanych przez autora bohaterów znaleźli się Zdzisław Broński ps. Uskok, Hieronim Dekutowski ps. Zapora, August Emil Fieldorf ps. Nil, Józef Kuraś ps. Ogień, Witold Pilecki ps. Witold oraz Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka. Postaci te są na swój sposób wyjątkowe, co w wielu miejscach zaznacza autor. Ich losy opisuje nie tylko przez pryzmat walki z władzą ludową, ale opisuje ich zasługi w czasie II WŚ i długo przed jej rozpoczęciem. Niestety dla Stalina nie miało to znaczenia, a nawet im bardziej żołnierz był zasłużony w walce z Niemcami, tym większe zagrożenie stanowił dla komunizmu. Nic więc dziwnego, że losy tej szóstki jak i całego niepodległościowego podziemia były jedną wielką walką o przyszłość Ojczyzny.
Publikacja Przemysława Słowińskiego, wydana nakładem wydawnictwa Videograf jest jedną z tych książek, która przywraca godność wielu bohaterom. Nie tylko tym w niej ukazanych, ale wszystkim, ponieważ na przykładzie tych sześciu ludzi autor ukazuje mechanizmy działania władzy ludowej, która nie tylko chciała ich wymordować, ale także zniszczyć pamięć o nich. Jak się teraz możemy przekonać, mimo początkowego zwycięstwa, podziemna armia powraca na należyte miejsce w pamięci ludzi i to młodych ludzi, którym nie było dane żyć w tamtych czasach, a mimo to potrafią odróżnić dobro od zła i docenić naszych największych bohaterów, którzy dla wolnej Ojczyzny poświęcili swoje życie, ale zachowali honor. Polecam.
--Tomasz Drabik
Żołnierze Wyklęci. Sześciu z Tysięcy
Autor: Przemysław Słowiński
Wydawnictwo: Videograf
Gatunek: Biografia, literatura faktu
Data wydania: 16 lutego 2017
Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
PODAJ DALEJ →